DOLAR 8,2996
EURO 9,7433
ALTIN 506,03
BIST 10,7658
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

TTB Başkanı Fincancı: Kovid-19 meslek hastalığı ilan edilsin

16.10.2020
A+
A-

ANKARA – Kovid-19’un meslek hastalığı olarak tanımlanması gerektiğini ifade eden ve emeklerinin karşılığını istediklerini belirten TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Bizler özlük hakkımızın gereği olarak  ‘karşılaştığımız Covid-19 ateşinin bizi yakması halinde bunun belgelenmesini’ istiyoruz” dedi.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrısıyla ülke genelinde, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitiren Aydın Tabip Odası Başkanı Esat Ülkü ve yaşamını yitiren tüm sağlık çalışanları için anma etkinlikleri kapsamında bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Hastanelerin bahçesinde ve tabip odalarında yapılan basın açıklamalarında, Kovid-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi talebi öncelikle dile getirildi.
 
TTB Merkez Konseyi üyeleri ise Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte hizmet binasında basın toplantısı düzenledi. TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı Kovid-19’un sağlık çalışanları için acilen, meslek hastalığı olarak kabul edilmesi gerektiğini belirterek, “Covid-19 salgınının başlangıcından bugüne, bize bildirilen 50’si hekim olmak üzere 113 sağlık emekçisini kaybettiğimizi üzüntüyle açıklıyoruz. Son bir haftada 9 sağlık çalışanını kaybettik 7’si de hekim. Son olarak iki gün önce çok değerli bir hekimimizi, bir tabip odası başkanımızı, Aydın Tabip Odası Başkanı Meslektaşımız Sevgili Op. Dr. Esat ÜLKÜ gibi yeri kolay kolay doldurulamayacak çok kıymetli bir değerimizi daha kaybettik. Acımız sonsuzdur” diye konuştu.
 
‘TÜRKİYE’DE MESLEK HASTALIĞI KABUL EDİLMEDİ’
 
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve birçok uluslararası örgütün Kovid-19 hastalığının meslek hastalığı olarak kabul edilmesi yönünde açıklama yaptığını anımsatan Fincancı, Türkiye’nin resmi olarak meslek hastalığı olarak kabul etmediğini vurguladı. Fincancı, “Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı tarafından açıklanan verilere göre Covid-19 hastası sağlık çalışanı sayısı 40 bini geçmiştir. Bu sayının sadece semptom gösteren sağlıkçıların sayısı mı, yoksa semptom göstersin veya göstermesin PCR ve BT ile tanı konan tüm sağlıkçıların sayısı mı olduğunu ne yazık ki bilmiyoruz; ancak bildiğimiz bir şey var; hala enfekte oluyor, hastalanıyor, malul kalıyor ve ölüyoruz” dedi.
 
‘MESLEKTAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ’
 
Fincancı, devamında şunları söyledi: “Türk Tabipleri Birliği olarak pandemi süresince kaybettiğimiz sağlık çalışanlarımız ve onların yakınları ile birlikte Covid-19 hastalığına yakalanarak mağduriyeti olan meslektaşlarımızın yanındayız. Covid-19’un ülkemizde de biz sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak tanınmasının ve bu konuda ivedilikle gerekli kararların alınmasının artık aciliyet arz eden bir zorunluluk olduğunu kamuoyuna saygıyla bildiririz.”
 
‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ’
 
“Bizler emeğimizin karşılığını istiyoruz” diyen Fincancı, TTB’nin taleplerini şu şekilde sıraladı:
 
“*Bizler özlük hakkımızın gereği olarak  ‘karşılaştığımız Covid-19 ateşinin bizi yakması halinde bunun belgelenmesini’ istiyoruz…
 
* Covid-19 pandemisi bizi çalışamayacak derecede yaktığında, bizlerde hasar bıraktığında, sağlığımızın olmazsa olmaz sosyal belirleyicisi olan ‘yaşamımızı idame ettirme sosyal güvencesi’ istiyoruz…
 
* Covid-19 pandemisi bizi öldürdüğünde, yaşamımıza mal olduğunda geride bıraktıklarımızın meslektaşlarımızın, sosyal sürdürülebilirliklerinin devam edebilmesini istiyoruz. Dünyanın her tarafında verilen bu özlük hakkının ülkemizde de yasalaşmasının güvencesini istiyoruz.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.