DOLAR 7,2449
EURO 8,5355
ALTIN 452,84
BIST 9,4984
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

TTB: Toplumun yaşam hakkını tehlikeye atıyorsunuz

25.11.2019
A+
A-

ANKARA – TBMM Genel Kurulu’nda AKP- MHP oylarıyla 13 termik santrale faaliyet yürütmesi için 2 buçuk yıl ek süre verilmesini eleştiren TTB Merkez Konseyi, “Toplumun yaşam ve sağlık hakkını tehlikeye atıyorsunuz” dedi.

 
AKP’li milletvekilleri tarafından hazırlanmış olup, kamuoyunda “havayı kirletme izni” olarak bilinen ve Şubat 2019 tarihinde TBMM’de grubu bulunan beş partinin ortak kararıyla geri çekildiği halde yeniden bir torba yasa ile gündeme getirilen madde, 21 Kasım’da AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmişti.
 
Kabul edilen bu maddeyle 2013 tarihinde özelleştirilmiş ve daha sonra baca filtreleri kurulması ve yetersiz olanların ıslah edilmesi için santral sahiplerine milyonlarca lira para ödenmiş olan 13 adet kömürlü termik santral, filtresiz çalışmaya devam edecek. Türk Tabipler Birliği (TTB) Madde 50 ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Halkın sağlığına zarar vermekten vazgeçmek için zamanımız var. Toplumun yaşam ve sağlık hakkını tehlikeye atıyorsunuz” uyarısında bulundu.
 
‘HER YIL 8 MİLYON İNSAN ÖLÜYOR’ 
 
Günümüzde iklim krizi olarak adlandırılan küresel ısınmanın en önemli nedenleri arasında fosil yakıt kullanımı ve havayı kirleten kömürlü termik santrallerin olduğuna dikkati çekilen açıklamada, “Dünyada her yıl toplam 8 milyon insan hava kirliliği nedeniyle erken ölmektedir. Hava kirliliğinin neden olduğu sağlık sorunları ile ilişkili en önemli gelişme ise Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bağlı yapılardan birisi olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın (IARC), 17 Ekim 2013’de kamuoyu ile paylaştığı bilimsel bilgidir. DSÖ IARC’ın açıkladığı raporunda dış¸ ortam hava kirliliğinin, akciğer kanserine neden olduğunun ve mesane kanserine yakalanma riskini arttırdığının bilimsel kanıtlarla kesin olarak ortaya konduğunu; bu nedenle hava kirliliğinin, insanda kanser yapıcı etkenler (Grup I) listesine alındığını duyurmuştur. Güncel bilimsel çalışmalar, kirli hava solumanın, solunum ve dolaşım sistemi başta olmak üzere tüm sistemleri etkilediğini vurgulamakta, yol açtığı çok sayıda sağlık sorunu nedeniyle hastalık yükünü arttırdığını ve erken ölümlere yol açtığı bildirmektedir. Kirli hava en çok da bebek ve çocukların sağlığını, büyümesini ve gelişmesini olumsuz etkilemektedir” denildi.
 
‘KİRLİ HAVA SOLUYORUZ’
 
TTB’nin de bileşeni olduğu Temiz Hava Hakkı Platformu’nun yayımladığı Kara Rapor’a göre, Türkiye’de 2018 yılında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait hava ölçüm istasyonlarından, hesaplamalar için yeterli sayıda o¨lc¸u¨m yapılan 73 ilin 72’sinde (yüzde 98,6) havanın kirli olduğunun tespit edildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Son 3 yıldır hava kalitesinde hiç bir iyileşme olmayan 16 ilde (Afyon, Ankara, Burdur, Bursa, C¸orum, Denizli, Erzincan, Mersin, Maras¸, Manisa, Mardin, Mugˆla, Nigˆde, Osmaniye, Sakarya ve Sivas) ciddi hava kirliliği yaşanmaktadır” ifadelerine yer verildi.
 
Açıklamanın devamı şöyle: “Türkiye’de 2017 yılında yaşanan her 100 ölümden 13’u¨nün başka bir ifadeyle, 50 binden fazla ölümün hava kirliliği nedeniyle gerçekleştiğini göstermektedir. Ülkemizde kronik hale gelmiş¸ olan hava kirliliğinin iyileştirilmesi için ciddi önlemler alınması gerekmektedir
 
TEMİZ HAVAYI SAVUNMALIYIZ
 
Bizler yemin etmiş bir mesleğin üyeleri ve bu üyelerin temsilcisi bir meslek örgütü olarak bilimsel kanıtlar ışığında yaşamı yani temiz havayı savunuruz, savunmalıyız. Yeminiyle ters düşen, hekimlik meslek etiği kurallarına uymayan, iyi hekimlik uygulamalarından uzaklaşarak her ortamda sağlığı, sağlık hakkını savunması gerekirken Meclis’te bu maddeye onay veren hekim milletvekillerinin onur kurullarında değerlendirilmeleri konusunda tabip odalarını göreve çağırıyoruz. Mesleğimizi vicdanımızla, onurumuzla ve iyi hekimlik ilkelerini gözeterek uygulayacağımıza, hatta tehdit ediliyor olsak bile, tıbbi bilgimizi insan haklarını ve yaşamı savunmamız gerektiğini anımsatıyoruz.”
 
 
 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.