DOLAR 6,4510
EURO 7,1898
ALTIN 338,14
BIST 88.125
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Sağanak Yağışlı

‘Tutukluların sesi’ Aykol cezaevinde: Sesimi buradan duyuracağım

13.07.2019
A+
A-

ANKARA – Gazetecilik ve yayıncılıkta 45 yılı geride bırakan Hüseyin Aykol (67), cezaevlerindeki hak ihlallerini sistematik olarak köşesinden anlatan tek gazeteci idi. “Tutukluların Hüseyin Hocası” olarak tanınan Aykol, “Sesimi bundan sonra buradan duyuracağım” mesajıyla gazetecilikteki ısrarını bir kez daha gösterdi.

 
Yer aldığı Özgür Basın geleneği içerisinde ifade özgürlüğü ve insan hakları mücadelesinde 45 yılı geride bırakan 67 yaşındaki gazeteci-yazar Hüseyin Aykol, hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla verilen kesinleşmiş 3 yıl 9 aylık hapis cezası nedeniyle 11 Temmuz günü evinde gözaltına alındıktan sonra Sincan F Tipi 2 Nolu Cezaevi’ne konuldu. 
 
CEZALARINA RAĞMEN ÜLKEYİ TERK ETMEDİ
 
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’ndeki yazıları ve çalışmaları nedeniyle tutuklanan Aykol, verilen hapis cezasına  rağmen Türkiye’yi terk etmedi. Aykol, kendisine verilen  hapis cezasına rağmen ülkeyi terk etmemesinin sebebini yakın çevresine, şöyle açıklıyordu: “Binlerce insan hapiste ve Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği’nden kaynaklı onlarca kişi hapis cezasıyla karşı karşıya. Durum böyleyken ülkeyi terk edemem.” 
 
Yaşamı ve savunduğu düşünceleri nedeniyle cezaevlerine yabancı bir isim olmayan Aykol’un hakkında açılmış toplam 63 ceza davası bulunuyor. İstinaf mahkemelerinde onaylanmayı bekleyen davalarından bazıları ise şöyle: “İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından TCK 299 maddesi gerekçesiyle 1 yıl 10 ay 26 gün hapis cezası , İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde TCK 299’da Aykol’a 1 yıl 3 ay hapis cezası, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 yıl 9 ay hapis cezası, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 11 ay 20 gün hapis cezası.”
 
MARKSİST KLASİKLERİ ÇEVİREREK YAYINCILIĞA BAŞLADI
 
Manisa’nın Salihli ilçesinde doğan Egeli bir devrimci olarak, Tıp Fakültesi’ni kazanıp Ankara’ya gelen Aykol, dönemin sosyalist çevrelerinde yayıncılığa başladı. Daha sonra Tıp Fakültesi’nden ayrılıp, Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne geçiş yaptığı dönemde Marksist klasiklerini çevirmeye başlayan Aykol, Ser Yayınevi’nden çıkan “Diyalektik ve Tarihi Materyalizmin Alfabesi”, “Ekonomik Romantizm”, “Marx’ın Kapitali’nden Soyut ve Somutun Diyalektik” gibi onlarca eseri Türkçeye kazandırdı. 
 
Aykol, bu çevirilerinin yanı sıra “Refah Partisinin Tarihsel Gelişimi”, “Türkiye’de Sağ ve İslamcı Örgütler”, “Ortadoğu Denkleminde Türkiye- İsrail İlişkileri”, “Bölüne Bölüne İktidar Olmak- Türkiye’de Sağ Örgütler”, “Türkiye’de Solun Trajedisi”, “Aykırı Kadınlar-Osmanlı’dan Günümüze Devrimci Kadın Potreleri”, “Kürt Basınında 20 Yıl” gibi birçok kitaba da imza attı. 
 
Kısa süre önce de Aykol’un, “İlginç Zamanlarda Yaşamak: Kürt Basınında 30 Yıl” adlı kitabı raflardaki yerini aldı. 
 
10 YIL CEZAEVİNDE KALDI
 
12 Eylül Askeri Darbesi ile birlikte binlerce aydın, yazar, sosyalist gibi cezaevine konulan Aykol, Mamak, Çanakkale, Buca, Aydın ve Salihli cezaevlerinde 10 yıl kaldı.
 
Bu cezaevi sürecinde Özgür Basın’ın ilk yayını olan ‘Toplumsal Diriliş’ adlı haftalık yayının çıkarılacağını öğrenen Aykol, yayına cezaevinden fikren desteklerini sundu. Aykol, cezaevinden tahliye olduktan sonra ise 22 Nisan 1990 yılında birçok kesiminin yan yana gelmesiyle oluşturulan ‘Halk Gerçeği’ adlı haftalık gazetesinin Yayın Yönetmeni olarak işe koyuldu. 
 
50’DEN FAZLA GAZETE VE DERGİNİN ÇIKMASINA KATKI YAPTI
 
Aykol, Halk Gerçeği’nden bu yana Özgür Ülke, Özgür Gündem, Özgür Yaşam, Yeni Gündem, Özgürlükçü Demokrasi ve son olarak Yeni Yaşam Gazetesi’ne kadar uzanan Özgür Basın geleneğinin tüm yayınlarına emek verdi. Aykol, bu süreçte yine 50’den fazla günlük ve haftalık gazete, dergi ve benzeri yayınların çıkışında aktif rol aldı. 
 
Verdiği bir röportajında Aykol, bu süreci; “Onlar kapattılar, bombaladılar, arkadaşlarımızı hapse attılar, sürgüne gönderdiler, öldürdüler ama biz gazetemizi çıkarmaya devam ettik. Bunları anlatmaktan gurur duyuyorum. Çünkü haber uğruna yaşamlarını yitirmiş arkadaşlarımız var” diye dile getirecekti.
 
BOMBALAMA VE KAPATILMALARA MANŞETLERLE YANIT VERDİ 
 
Aykol, en zor günlerine yakın şahitlik ettiği, kalemi ve emeğiyle ayakta kalıp, gelişmesine büyük katkı sunduğu Özgür Basın geleneğinin temsili halinde dönüştü. 1994 yılında, bombalandığı günün ertesinden “Bu ateş sizi de yakar” manşeti ile 4 sayfa olarak çıkan Özgür Ülke Gazetesi’ni hazırlayanlar arasında yer alan Aykol, 22 yıl sonra mahkeme kararıyla kapatılması üzerine 17 Ağustos 2016’de Atılım’ın özel sayısı olarak yine 4 sayfa çıkan Özgür Gündem gazetesine “Boyun eğmeyeceğiz” manşetini attı.
 
‘BİZİM GAYRETİMİZİ ANLATMAYA KELİMELER YETMEZ’
 
Aykol, verdiği başka bir röportajında o günleri şöyle anlatıyor: “Tabi, bayilerden aldığınızda gözyaşlarınızı tutamıyorsunuz. Böyle bir gelenek de olduk. Bombalanan insanlar gözaltına alınmış. Tesadüfen o gün o büroda olmayan, dışarıda olan insanlarla oturuyorsunuz, başka bürolarda o 4 sayfayı çıkartıyorsunuz. Bizim gayretimizi anlatmaya kelimeler yetmez ama ben aslında bombalama emrini veren insanların suratlarını görmek isterdim, ‘Ulan ertesi gün yine çıktı bu gazete’ derken ki surat ifadelerini.”
 
Dün bombalanan gazetelerinin bugün yargı eliyle kapatılmasını da “post-modern bomba” olarak tanımlayacak olan Aykol, nedeni ise şöyle açıklayacaktı:
 
“Ha bombalamış yok etmişsin ha şu şekilde kapatmışsın. Niye ‘Post-modern bombalama’ diyorum, çünkü burada çalışan insanlar gazeteciler, burada geçimlerini sağlamak, muazzam para kazanmak için değil -asla böyle bir şey olamaz zaten- bir nevi hayat tarzı olarak burada olmak istiyorlar. Diyorlar ki, Türkiye’de bir demokrasi olsun, iyilikler olsun, insanlar kendi kimliğiyle yaşasınlar. Böyle bir mücadelenin sesi olmak için burada olmak istiyorlar. Sen onun elinde bu işi alıyorsun, öldürmek gibi bir şey. Devlet bunu yapmak istiyor aslında ama bilemediği/bilmek istemediği defalarca aynı sonucu almayı düşündüğü halde, burada çalışanların devam etmesi. Bürosuz gazetecilik yapıyorlar, gazete ertesi gün başka bir isimle çıkıyor.”
 
‘SÖZÜMÜZ VAR O ARKADAŞLARA’
 
Musa Anter, Ferhat Tepe, Hüseyin Deniz, Cengiz Altun ve diğerleri… Aykol, öldürülen 70 gazeteci arkadaşının kendisine bıraktığı mirası, her zorluğa rağmen gazetecilikte ısrar ederek sürdürdü. Öldürülen gazetecileri “En az yakınanlar, hatta hiç yakınmayanlar ilk önce öldürüldüler biliyor musunuz?” diye anan Aykol, cezaevine girse bile Özgür Basın bayrağını taşımaya neden devam edeceğini ise şöyle dile getiriyor: “Bu gazeteler, bu radyolar, bu televizyonlar susmayacak. Sözümüz var. Sözümüz o arkadaşlara.” 
 
CEZAEVLERİNİN SESİ CEZAEVİNDE
 
Aykol’u diğer pekçok özelliği gibi meslektaşlarından ayıran en önemli özelliği Türkiye cezaevlerinde yaşanan ihlalleri sistematik olarak kamuoyuna aktaran tek gazeteci olmasıydı. “Okurlarla Baş Başa” ve “İçerden” adlı köşelerinde Aykol, tutukluların sesini mektuplarıyla kamuoyuna taşıdı. Tutuklulardan her gün onlarca yüzlerce mektup alan Aykol, cezaevlerinde olan bitenler konusunda insan hakları örgütlerinin de adeta açık kaynağı haline geldi. Yılları devrine bu çalışmaları sonucunda ise, “Tutukluların Hüseyin Hocası” oldu. 
 
Bugüne kadar cezaevlerinden kamuoyunun gündemine taşırdığı hak ihlallerini kendi deyimiyle “yerinde gözleyecek” olan Aykol, bunu da cezaevindeki ilk gününde görüştüğü avukatı aracılığıyla ilettiği mesajında gösterdi: “Güzel şeylerin bedeli mutlaka vardır. Şaşkın ve üzgün değilim. Sesimi bundan sonra buradan duyuracağım.”
 
MA / Berivan Altan

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.