DOLAR 6,7688
EURO 7,6343
ALTIN 366,99
BIST 8,5849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Üç Fidan için denize karanfiller bırakıldı

06.05.2020
A+
A-
HABER MERKEZİ – Devrimci gençlik örgütleri, idam edilişlerinin 48’inci yılında Dolmabahçe sahilinde andıkları Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için denize karanfiller bıraktı.
 
68 Kuşağı’nın öncü isimlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs 1972’de idam edilişlerinin 48’inci yılında 6. Filo’ya bağlı Amerikan askerlerini denize döktükleri Dolmabahçe sahilinde anıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisleri,  Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDP) ve Partizan üyesi gençler tarafından gerçekleştirilen anmaya HDP milletvekilleri, Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu ve Murat Çepni de katıldı. 
 
Her yıl aynı noktada gerçekleştirilen anma, bu yıl koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal mesafe önlemlerine dikkat edilerek gerçekleştirildi. Anma öncesinde çok sayıda polis ve zırhlı aracın sahilde hazır bekletildiği görüldü. 
 
Ellerinde Gezmiş, İnan ve Aslan’ın fotoğraflarını taşıyan gençler, “Emperyalizme karşı Denizlerin izinde umut sosyalizmde” pankartı açıp, sık sık “Yaşasın devrim ve sosyalizm” ve “Denizlerin yolunda gençlik sokakta” sloganları attı. 
 
TARİHE İSİMLERİNİ YAZDIRDILAR
 
Saygı duruşu ile başlayan anmada gençlik örgütleri adına açıklamayı Nazlı Yöyler okudu. Yöyler, 3 fidanının direnişleriyle tarihe isimlerini yazdırdıklarını söyledi. Kapitalist ve emperyalist sistemin yağma, rant ve talan politikalarının günümüzde devam ettiğini dile getiren Yöyler, “Ellerinde kalanı korumak ile alakalı olan iktidar artık bu ülkeyi yönetememektedir. Yaşadığı ekonomik ve siyasi krizden Suriye ve Kürdistan’da uyguladığı savaş politikalarıyla çıkmaya çalışmakta, baskı ve şiddetle yaşadığı krizi atlatmaya çalışmaktadır” dedi.
 
‘ÇABALARI NAFİLE’
 
Yöyler, yaşanan salgının sınıf savaşımları tarihi olduğunu belirterek “Bugün burjuvazinin devleti kendi sınıf çıkarları doğrultusunda örgütleniyor. Siyasal ve ekonomik krizlerden baskı ve şiddetle kurtulmaya çalışıyor ama çabaları nafiledir. Nasıl ki Denizler bu topraklara anti-emperyalist mücadeleyi kazıdılarsa, Amerikan 6. Filo’sunun döküldüğü denizde bugünün kan emicileri de yerlerini bizlerin mücadelesiyle bulacaktır” diye konuştu.
 
Devrimin ise hiç olmadığı kadar yakın olduğunu vurgulayan Yöyler, “Kapitalist sistem emekçi halka salgından, ekolojik krizden, doğa ve emek sömürüsünden, ekonomik krizden, emperyalist savaşlardan başka bir şey ifade etmiyor. Ancak devrimi görmek, eşit ve özgür bir yaşamı yani sosyalizmi inşa etmek için mücadeleye atılmak gerekiyor” ifadelerini kulandı.
 
MARŞ OKUNUP KARANFİL BIRAKILDI 
 
Yöyler, sözlerini devrimci öğrenci ve gençler olarak Denizlerin kendilerine bıraktığı mirası devraldıklarını ve mücadeleyi büyütme sözünü yineleyerek noktaladı. Gençler daha sonra hep bir ağızdan Gündoğdu Marşı’nı okuyarak, denize karanfiller bıraktı.
 
EMEP GENÇLİĞİ DE ANMA YAPTI
 
Emek Partisi (EMEP) Gençlik Meclisi de, 3 fidanı Dolmabahçe sahilinde andı. Gezmiş, İnan ve Aslan’ın fotoğrafları taşıyan gençler adına konuşan EMEP Gençlik Meclisi üyesi Metekağan Yıldırım, şunları söyledim: “Bugün içinden geçtiğimiz pandemi süreci ne onları anmamızın ne de onlara verdiğimiz devrim ve sosyalizm sözünü tutmamızın önünde engel. Denizlere verdiğimiz sözü bir kez daha yineliyoruz!
 
Etkinliğimiz bitecek salgından dolayı çoğumuz evlerimize döneceğiz. Ancak bu süreç bittiğinde okullarımıza, fabrikalarımıza, iş yerlerimize, mahallelerimize mücadeleyi büyüterek, daha da kararlı, daha da cesaretle döneceğiz. 
 
Bizlere yoksulluktan-yoksunluktan, açlıktan, savaştan, işsizlikten, salgından başka hiçbir şey vadetmeyen Emperyalist kapitalist sistemin ve onun temsilcilerinin karşısında insanlığın en ileri birikimi olan Sosyalizm bayrağıyla dikileceğiz.  
 
Örgütlenmeye, çoğalmaya, her yerde olmaya, bulunduğumuz her alanda sözümüzü söylemeye devam edeceğiz. Denizlere verdiğimiz sözü tutacağız, bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için mücadelemizi büyütecek, onları idam edenlerin düzenlerini yıkacağız!” 
 
ADANA
 
Emek Partisi (EMEP) Adana İl Örgütü ve Adana Emek Gençliği, 68 kuşağının devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 48’inci yıldönümü nedeniyle binalarında basın açıklaması düzenledi.  Anmada konuşan Emek Gençlik üyesi Adnan Karataş, Türkiye gençliğinin Denizlerin açtığı antikapitalist antiemperyalist mücadele yolunda yürümeye devam ettiğini söyledi. Karataş, tüm Türkiye gençliğini geleceğini kazanmak için Denizlerin devrettiği mücadeleyi güçlendirmeye, bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için örgütlenmeye çağırdı.
 
İSKENDERUN
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi,  68 kuşağının devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 48’inci yıldönümü nedeniyle binalarında basın açıklaması yaptı. İHD İskenderun Eşbaşkanı Ayten Kılınç, “Her şeye rağmen şu unutulmamalıdır ki; Türkiye’de insan hakları ve demokrasi mücadelesi yürütenler ölüm cezasının geri getirilmesine kararlı biçimde karşı çıkacaklardır” dedi.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.