DOLAR 8,5492
EURO 10,0853
ALTIN 495,52
BIST 1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Gök Gürültülü
İstanbul
29°C
Gök Gürültülü
Pts 31°C
Sal 32°C
Çar 33°C
Per 34°C

Ulusal Birlik Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi: 4 parçada ortaklaşarak ulusal kongre hedefini büyütmek

19.01.2020
A+
A-

DİYARBAKIR – Kürdistan İttifak Çalışması’nın 2 günlük çalıştayının sonuç bildirgesinde “4 parçada ortaklaşarak ulusal kongre hedefi” eğilimi ön plana çıktı.

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) de yer aldığı 8 Kürt partisi tarafından oluşturulan Kürdistani İttifak Çalışması, iki gün süren tartışmaların sonuç bildirisi açıklandı. Basına kapalı süren çalıştayda, kalıcı ulusal ittifak modeli için “Ulusal meclis mi?”, “Kongre mi?” ya da “Demokratik cephe mi?” sorularına yanıt arayan tartışmalardan sonra kalıcı ulusal ittifak yolunda ulusal değerlerde ortaklaşmanın sağlanması için sorun ve engellerin aşılması tartışıldı.

Çalıştay, Kürtlerin kazanımlarına yönelik artan saldırılara karşı Kürdistani İttifak Çalışması’nın yol haritasına dair tartışmalarla sona erdi. Tartışmaların sonuçlarına ilişkin katılımcılar basın toplantısı düzenledi. Sur ilçesindeki bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, hafta içinde Kürdistani İttifak Çalışması’nın toplantı gerçekleştireceğini belirterek, tartışmalar sonucunda planlama yapılacağını ve çalışmalar kapsamında komisyon oluşturulacağını söyledi. Aydeniz, “Buradan bir umut çıktı. Kürtlerin değerleri kazanımlarını korumak temelinde çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi.

Kürdistani İttifak Çalışması’nın tartışmalar sonucunda belirlediği yol haritası Kürtçe’si PDK-Türkiye PM üyesi Ozan Kardaş, Türkçe’si ise KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek tarafından Türkçe açıklandı.

Kürdistani İttifak Çalışması’nın yol haritası şöyle:

“Diyarbakır’da, kalıcı ulusal birlik amaçlı 18-19 Ocak tarihinde planlanan çalıştay, belirlenmiş gündem üzerine çalışmalarını başarıyla tamamladı. Kurmanci, Kîrmançkî ve Türkçe yapılan açılış konuşmalarının ardından 130 civarında siyasetçi, akademisyen, kadın, genç, seyda ve STK temsilcisinin yer aldığı çalıştayda katılımcılar üç gündem üzerine yazılı-sözlü zengin görüş ve önerilerini sundular.

ULUSAL DEĞERLERİ KORUMA TUTUMU

Tartışma ve sunumlar; ulusal ittifakın gerekliliği, modeli, programı, iç işleyişi, ulusal ittifakın önündeki muhtemel engeller ve bunları aşma yöntemleri, halkımızın içerde ve sınır ötesinde kazanımlarını ve hatta varlığını hedef alan sömürgeci rejimlerin saldırıları üzerinden sürdürüldü. Özellikle kadınlar ve gençler sundukları görüş ve önerilerle çalıştaya önemli katkılar sundular. Seyda ve melelerimizin; ulusal birliğe siyasal İslamcıdan komüniste varana kadar tüm siyasal yapıların geniş ulusal birliğini savunmaları dikkat çekiciydi. Annelerin ulusal birlik hedefinde Kürt siyasetine feryat ve basınç yüklü çağrıları önemliydi. Bütün bu tutum ve yaklaşımlarla çalıştaya hakim olan duruş, ideolojik değil; ulusal değerleri, kazanımları sahiplenme, büyütme ve koruma tutumuyla hareket etmek olmuştur.

KÜRDİSTAN TARİHİNDE İLK

Kürdistani parti ve kadrolar; sokakta, kahvede her alanda yüzleştiği ‘ulusal ittifakta birleşin’ basıncını çalıştayda daha doğrudan daha çıplak olarak yaşadılar. Qazî Mihemmed’ten beri gelen tarihsel basıncı; Güney Kürdistan ile Rojava Kürdistan’ı coğrafyalarının varoşsal birlik ihtiyaçlarının dayatması ve dünya halklarının ‘birlik olun destek verelim’ çağrısıyla birleşince, siyasal parti ve kadrolarımız ulusal birlik konusunda adeta kuşatma altına alındı. Bu durum olumludur ve Kürdistan tarihinde belki de ilk kez bu düzeyde yaşanıyor.

BİRLİK ADIMINDAN GERİ DÜŞMEMEK

Bu koşullarda siyasal parti ve kadrolarımız ulusal birlik yönünde adım atmak zorunda. Ve Çalıştay perspektifi doğrultusunda sancılı da olsa ulusal birlik adımı illaki atılacak. Önemli olan atılacak birlik adımından geriye düşmemek. Çalıştay bileşenlerinin; ‘ulusal ittifak hedefinde kararlı ve istikrarlı yürü ama asla acele etme’ perspektifini sunması çalıştayın bir diğer ileri yönüdür. Kuzey Kürdistan’da atılacak ulusal birlik adımını 4 parçada ortaklaşarak ulusal kongre hedefine doğru büyütmek çalıştayın ortak eğilimiydi.

HEM TARTIŞALIM HEM YÜRÜYELİM

Çalıştayın öne çıkan bir diğer ortak paydası, hâlihazırda ulusal ittifak çalışmasının dışında kalan partilerimizin katılımı için olumlu yaklaşımıydı. Bu yaklaşım kucaklayıcı olup umut vericidir. Çalıştaya umutla gittik ve görüp yaşadık ki; çalıştayda hakim olan da umuttu. Umudu pratikleştirmek yolunda çalıştayın verdiği mesaj; hem tartışalım hem pratikte yürüyelim.”

Çalıştay, katılımcıların ortak fotoğraf çekmesiyle sona erdi.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.