DOLAR 6,8627
EURO 7,7740
ALTIN 397,05
BIST 8,6788
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

‘Vakit ayrılıkların değil, birlikteliğin vakti’

04.12.2019
A+
A-

HAKKARİ – Kürtlerin ulusal birliklerini sağlama yönünde tarihi bir fırsat yakaladığını belirten HDP Hakkari İl Eşbaşkanı Sinan Kaya, “Halkımız için vakit ayrılıkların değil, birlikteliğin vaktidir. Bu topraklarda yaşayan çocuklar gülmeyi unuttu. Bu çocukların dudakları ulusal birliktelikle gülmeli” dedi.

Suriye iç savaşına siyasi çözüm geliştirmek adına oluşturulan Suriye Anayasa Komitesi görüşmeleri tıkınmış durumda. İsviçre’nin Cenevre kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi temsilcileri yer almadan 30 Ekim’de başlanan görüşmelerde Suriye heyeti masayı terk etmişti. Suriye heyeti, Komiteye sunulan “Suriye toprakları içerisinde terörizmle mücadele edilmesi, Suriye’ye yönelik yaptırımların kaldırılması ve Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarının kınanması ve buna karşı ortak tavır sergilenmesi” şartlarının kabul görmemesi üzerine görüşmelerden çekildi.
 
Aralarına yüzyıl önce örülen sınırlar gibi Suriye’nin geleceğine dair  kurulan masada da gözardı edilip, statüsüz bırakılmak istenen Kürtler, hem Suriye hem de yaşadıkları diğer coğrafyalardaki kazanımlarını  korumak ve güçlenmek için ulusal birliklerini sağlama çabasında.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari İl Eşbaşkanı Sinan Kaya, Kürtlersiz sonuç alınamayan Suriye Anayasa Toplantıları ile Kürt ulusal birliğinin kurulması yönündeki çalışmalarını değerlendirdi.
 
5 MİLYON KÜRDÜN İRADESİ GÖRÜLMEDİ
 
Suriye halklarından olan Kürtlere anayasa çalışmasında yer verilmemesinin, Kürtleri “yok sayma”nın açık bir göstergesi olduğunu ifade eden Kaya, “150 katılımcının katıldığı bu toplantı her ne kadar BM gözetimi dahilinde olsa da Rojava topraklarında yaşayan 5 milyon Kürdün iradesi görülmedi. Bu kadar katılımcının arasında Suriye Kürtlerinin bir temsiliyetinin olmaması üzüntü vericidir” dedi. 
 
‘BM MİSYONUNU YERİNE GETİREMEDİ’
 
Kaya, üstlendiği rol ve misyonu yerine getirememekle eleştirdiği BM’ye ilişkin ise şunları söyledi: “Eğer BM soruna topyekûn bir çözüm getirme konusunda ciddiyse, mutlak anlamda Suriye Kürtlerinin temsiliyetinde ısrarcı olmalı. Biz burada kalıcı bir çözümün olmadığını, BM’nin de oyalama taktikleri geliştirdiğini görüyoruz. Suriye’de yaşanan bir kaos var. Bu kaosa çözüm bulmak için uğraş verecek, o toprakların en kadim halkından olan Kürtleri es geçilecek. Burada sorgulanması gereken bir BM var. Biz Kürtlerin de hem evrensel, hem insani, hem de doğal hakları vardır. Bu hakların yok sayılması BM adına da gölge düşürmüştür.” 
 
‘SAĞLIKLI BİR SONUÇ ÇIKMAZ’
 
Bölge halklarının BM’den beklentilerinin olduğunu dile getiren Kaya, BM’nin bu beklentilere yanıt olmak konusunda çaba içinde olması gerektiğini vurguladı. 
 
‘KÜRTLERSİZ SONUÇ ÇIKMAZ’
 
İçerisinde Kürt temsiliyetinin yer almadığı hiçbir toplantıdan sonuç çıkmayacağının altını çizen Kaya, “Temsilcilerin büyük bir çoğunluğu zamana oynuyor. Mevcut delegasyon da bu toplantılardan bir sonucun çıkmayacağı düşüncesinde. Delegasyon aynı şekilde gayri ciddi bir çalışma içinde. Bu delegasyon hiç sormaz mı kendisine; ‘Bir dakika Rojava Kürdistanı’nda yaşayan 5 milyon Kürt var. Onlardan da kimilerinin bu yeni Anayasa toplantısında söz hakkı olmalı?’ Ama maalesef yok. İçinde Kürt temsiliyetinin olmadığı hiçbir toplantıdan sağlıklı bir sonuç çıkmaz. Şu an yaşanan kaos aynen tekrar edecek” uyarılarında bulundu.
 
Bugün Kürtlerin tüm dünyanın gündemine oturmuş durumda olduğuna belirten Kaya, 100 yıllardır yaşanan Kürt sorununun artık dünya kamuoyu tarafından bilindiğine dikkat çekti.
 
‘BİRLİKTELİĞİN VAKTİ’
 
Kürtler için tarihi bir fırsatın doğduğunu söyleyen Kaya, Kürt ulusal birliğinin kurulmasının aciliyeti üzerinde durdu. Kaya, “Biz şunun çok iyi bilincindeyiz. Hiçbir dönem bu dönemki kadar ulusal birlikteliğe ihtiyaç duymadık. Kendisini Kürt halkının lideri olarak tanımlayanlar, bu tarihi dönemde misyonlarını oynamalıdırlar. Halkımızın sosyal, siyasal, kültürel tüm hakları garanti altına alınmalı. Tarihi rol bunu gerektiriyor. Başurê Kürdîstan’ın kimi olanakları bizimkilerden daha gelişkin, daha elverişli. Ulusal birlikteliğe yönelik daha çok misyon üstlenme imkanları var. Şu unutulmamalı; Eğer bugün biz kimileri için akşam yemeğine yenilecek bir lokma ekmeksek, Mesut Barzani ve Başur halkı sahur vaktinin lokmasıdır. Başur halkımızın özellikle Barzani ailesi bunun bilincinde olmalı. Eğer biz Türk’ün, Arap’ın, Fars’ın çorap bağı olmak istemiyorsak, mutlak anlamda birlikteliğimizi sağlamalıyız. Halkımız için vakit ayrılıkların değil, birlikteliğin vaktidir. Vakit ulusal birlikteliğe katkı sunma vaktidir. Bu topraklarda yaşayan çocuklar gülmeyi unuttu. Bu çocukların dudakları ulusal birliktelikle gülmeli” diye konuştu. 
 
‘GÜN BİRLİK OLMA GÜNÜDÜR’
 
Kürt siyasi parti ve örgütlerinin temsilcisi olan 70 ismin, “Ulusal Birlik” gündemiyle yakın zamanda bir araya geleceğini hatırlatan Kaya, toplantıdan bir yol haritasının çıkmasını beklediklerini dile getirdi. 
 
Cesur adımlara ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Kaya, Kürt liderlere “Bu enkazın altında kalmamalıyız. Önümüzdeki 100 yılda bizim de haklarımız garanti altına alınmalı. Özgür yaşam için bu yapılmalı. Geride bıraktığımız 100 yılda her türlü zulüm ve işkenceyi yaşadık. Halk olarak yeni Sevr, Lozan, Sykes Picotlar yaşamak istemiyoruz. Toplantıya katılım sağlayanlara çağrımızdır; sözde kalmayın, cesur olun, cesur davranın, inisiyatif alın. Qasri Şirin ve Lozan1’la aramıza konan sınırların dışına çıkmalıyız. Kendisini halka lider görenler sınırları yıkmalı. Rojhilat, Rojava, Bakûr ve Başûr her taraftaki Kürtler için gayret göstermeli. Birlik kurulduktan sonra kimin nasıl yöneteceği daha sonraki adımlarda değerlendirilmeli ve kararlar bu şekilde verilmelidir” çağrısında bulundu.
 
MA / Hamza Gündüz
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.