DOLAR 6,8167
EURO 7,5918
ALTIN 381,16
BIST 105.520
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Gök Gürültülü

Van’da 3 vali değişti yasaklar sürüyor: Anti-demokratik uygulamalardan vazgeçin

08.08.2019
A+
A-
VAN – Van’da 3 vali değişti ancak her türlü eylem ve etkinlik 991 gündür kesintisiz sürüyor. Valiliğin her 15 günde bir ilan ettiği yasağa tepki gösteren siyasi parti temsilcileri, uygulamanın anti-demokratik ve anayasaya aykırı olduğunu söyledi. 
 
Van Valiliği, 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen Olağanüstü Hal’i (OHAL) gerekçe göstererek 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana düzenli olarak kentteki tüm eylem ve etkinlikleri yasaklıyor. 3 valinin değiştiği kentte, 15 günde bir veya ayda bir ilan edilen yasaklar 991 gündür sürüyor.
 
Eylem ve etkinlik yasağına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Emek Partisi (EMEP) İl Örgütleri, tepki göstererek, yasaklamaların demokrasinin önünde engel olduğunu ve bu yüzünden biran önce bu tür uygulamalardan vazgeçilmesini istedi. 
 
CHP: ENGELLEME TOPLUMU KAOSA SÜRÜKLER
 
Yasak kararını değerlendiren CHP İl Başkanı Mehmet Kurukcu, “Barışçıl ve demokratik gösteri yapma hakkı hiçbir şekilde kısıtlanmamalı ve insanların özgürce fikirlerini ifade etme hakkına ipotek konmamalıdır. Toplum ve ortam bir sıkışma yaşadığı zaman kendini ifade etmek ister. Bunu engellemekte toplumu kaosa sürüklemektir. Onun için Valiliğin aldığı kararı şiddetle kınıyorum ve sizler aracılığıyla Valiye seslenmek istiyorum; Bugün insanlar bir şeyi ifade etmek istediği zaman özgürce sokağa çıkmalı. Sesini duyurmalı. Halkın iradesine ipotek konulmalı. Umarım bu en son yapılan 15 günlük yasaktan sonra bu tür yasaklar ortadan kalkar ve Van biraz daha rahatlar diye düşündüm. İnsanların düşünceleri her yerde ifade” diye konuştu. 
 
HDP: HAK VE ÖZGÜRLÜK BİAT ETMEZ 
 
Kentte süren yasaklar boyunca 3 valinin değiştiğini fakat uygulamanın değişmediğinin altını çizen HDP İl Eşbaşkanı avukat Ümit Dede de, “Bu uygulamaların bir kısmı OHAL dönemine denk geldi. Bilindiği üzere hak ve özgürlükler hem uluslararası sözleşmelerle hem de anayasayla güvence altına alınmış durumda. Fakat hem uluslararası sözleşmede hem de anayasamızda Olağanüstü Hal koşullarında ya da savaş koşullarında yine sıkıyönetim koşullarında bu ‘hak ve özgürlüklerin kısıtlanabilir’ hükmü getirilmişti. Fakat şuan ülkemizde ne OHAL ne de sıkıyönetim var. Avrupa Sözleşmesinde ve anayasada hak ve özgürlüklerin olağanüstü ve savaş dönemlerinde bile özüne dokunmayacağı belirtiliyor. Belki kısıtlamalar getirilebilinir. Fakat tamamen ortadan kaldırılamaz. Oysaki Van’da bin gündür toplantı özgürlüğü, ifade, düşünce özgürlüğü tamamen askıya alınmış durumda. Hiçbir şekilde kullanılmasına izin verilmiyor” diye belirtti. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde süren tecride karşı başlayan açlık grevleri ve ölüm oruçlarına girenlerin ölmemesi için başta annelerin olmak üzere her kesimden yapılan eylem ve etkinliklere izin verilmediğini hatırlatan Dede, “Bu eylemlerin bir kısmı polis engeliyle yapılmadı. Yapılan etkinliklere de daha sonra para cezası yazıldı. Yani şunu anlıyoruz; Düşünceni ifade etmenin bir parasal karşılığı var. Yani Valilik, ifade, düşünce özgürlüğünü satılığa çıkarmıştır” diye konuştu. 
 
‘BU YAKLAŞIM VE ANLAYIŞ KABUL EDİLEMEZ’
 
Van Barosu’nun yasaklara karşı 2. İdare Mahkemesi’ne açtığı “Yürütmeyi durdurma” başvurusunu mahkemenin ret kararı vermesini “utanç” bir durum olarak nitelendiren Dede, şöyle devam etti: “Van Barosu ve bizlere kesilen para cezalara karşı açılan davalarda Valiliğin trajik cevaplarına maruz kaldık. Valilik yasaklama gerekçesi olarak İzmir ve Diyarbakır’da yaşanan olayları göstermiş. Şöyle düşünün ki İzmir ve Diyarbakır valileri kendi illinde yaşanan olayla ilgili yasak kararı almaz iken başka bir kentte ki vali onları gerekçe göstererek yasaklama kararı alıyor. Bu yaklaşım ve anlayış kabul edilemez. Bir yer ve zaman gösterilerek tüm eylem ve etkinlikleri yasaklanması kabul edilemez.” 
 
Valiliğin görevi anayasal hak olan ifade, düşünce ve örgütlenme özgürlüğünü sağlamak olduğunu hatırlatan Dede, sözlerini şöyle tamamladı: “Vali, kenti yöneteme krizinden kaynaklı sürekli yasaklamayı devam ettiriyor. Yasaklama devam ederken, bu yasaklara karşı durmaya çalıştık. Bundan sonra da böyle gelişecek. Zira tüm dünya açısından da hak, özgürlük ve demokrasi, Valilik ve yürütmenin kararlarına biat etmeyenlerin mücadelesiyle oluşmuştur. Bir kez daha ifade ediyoruz; Valilik kararı bizim açımızdan bağlayıcı değil. Biz gösteri, toplantı, yürüyüş hakkımızı da ifade özgürlüğü hakkımızı da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kullanmaya devam edeceğiz.”
 
EMEP: YASAKLAMA KARARI SİYASİDİR
 
Emek Partisi Van İl Temsilcisi Hayrettin Alan ise, yasağa ilişkin şunları söyledi: “Van Valiliğinin 7 gün, 10 gün ve 15 gün her türlü eylem etkinlikleri sürekli yasaklayarak,  insanların anayasal haklarını kısıtlıyor. OHAL resmi olarak kaldırılmış olsa da ilimizde fiili olarak sürdürülüyor. Yasaklar her ne kadar ‘güvenlik’ gerekçeleriyle alınmış olsa da bu yasakların AKP iktidarının siyasi kararları olduğunu biliyoruz. İlimiz de sanatçıların konserleri yasaklanmaya devam ediliyor, yakın geçmişte İpekyolu Belediyesinin konseri, Gezginfest gençlik festivali her ne kadar gerekçesi farklı olsa da yasaklanan etkinliklerden oldu. Özellikle yerel seçimlerde AKP’ye büyük oy farkı atan HDP’li İpekyolu belediyesinin kültürel etkinliklerin yasaklanma gerekçeleri bu yasak koyucuların niyetini gösteriyor.  Kültürel etkinliklerin halkın ana diliyle yapacağı etkinliklerin ne gibi bir ‘haklı’ yasaklanma gerekçesi olabilir? Van’da sürekli uzatılan yasak kararlarıyla halkın, işçilerin emekçilerin kadınların talepleri bastırılmaya çalışılıyor. Bu sürekli uzatılan yasaklar halkın en insani en doğal en barışçıl hak arama yollarını tıkanmış oluyor. Yasak kararları, ne ekonomik kriz gerçeğini ne de Van halkının barışçıl taleplerini gizlemeye bu sorunları ortadan kaldırmaya yetmez. Çağrımız Van’da yaşayan insanların,  demokratik kitle örgütlerinin, yapmayı planladığı her türlü demokratik eylem etkinliklere izin verilmesidir. Halkın ana diliyle yapacağı konser etkinliği, Kürtçe tiyatro oyunları gibi etkinlikler en özgür biçimiyle halkla buluşturulması sağlanmalıdır.”
 
MA / Cemil Uğur 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.