DOLAR 6,0918
EURO 6,6103
ALTIN 322,0
BIST 116.829
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Parçalı Bulutlu

Van’daki STÖ’lerden çağrı: Bu savaşı bitirin

17.10.2019
A+
A-

VAN – Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara tepki gösteren Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Özgür Deniz Değer ile Eğitim Sen Van Şube Başkanı Bedri Yamaç, savaşın derhal durdurulması çağrısında bulundu. 

Eğitim Sen Van Şube Başkanı Bedri Yamaç ve Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Özgür Deniz Değer, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonuna tepki göstererek, savaşın derhal sonlandırılmasını istedi. 
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye saldırısının bir savaş olduğunu ve öz savunma dışında yapılan hiçbir savaşı meşru görmediklerini söyleyen Eğitim Sen Van Şube Başkanı Bedri Yamaç, bütün savaşların içerisinde emperyalist güçlerin barındığını ve başka yerleri işgal etmeyi amaçlayan savaşlar olduğunu ifade etti. Yamaç, “Savaşın ne Türkiye’ye ne de Ortadoğu halklarına bir yararı olur. Eğitim Sen olarak savaş politikalarına her zaman karşı durmuşuzdur. Savaşa karşı her zaman barışı savunanlardanız” diye konuştu. 
 
‘ÖMRÜNÜ UZATMA SAVAŞI’
 
Suriye’ye yapılan saldırının iki nedeninin olduğunu belirten Yamaç, “Bunun birinci nedeni Türkiye Cumhuriyeti’nin Kürtlere bakış açısı ve Kürtlerin kazandığı en ufak kazanımları bile hazmedemeyen anlayışın yansımasıdır. İkinci neden ise, AKP’nin kendi iç politikalarındaki sıkışmışlığı bu şekilde atlatma isteğidir. Özellikle var olan büyük ekonomik krizin yanında siyasal ve yönetememe krizi ortaya çıktı. Savaşlar asla halkların yararına değildir. Bu savaşlarda karlı çıkmak isteyen emperyalist güçler, saray ve çevresidir. Bu savaş iktidarın ömrünü uzatma savaşıdır” dedi. 
 
‘BU BİR İŞGALDİR’
 
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun “Uluslararası hukukun bu çatışmaları düzenleyen maddelerine göre eğer silahlı güçler sivilleri kendilerine kalkan yapıyorsa saldırıya uğrayan devlet sivillerin hayatını korumak zorunda değildir” sözlerine de tepki gösteren Yamaç, bunun hiçbir şekilde kabul edilebilir bir yanının olmadığını söyledi. Çocukların, kadınların ve sivillerin zarar görmesini meşru gösterecek bir mantığı kabul etmediklerini belirten Yamaç, bu söylemlerin özellikle Kürtlere karşı düşüncelerin dışa vurumu olduğunu ifade etti. Savaşın biran önce durdurulması  gerektiğini söyleyen Yamaç, “Yapılan bu savaş haksız bir savaştır. Rojava’ya ve Kuzey Suriye’ye karşı geliştirilen bir işgaldir. Savaşı savunmanın hiçbir haklı gerekçesi olamaz. İnsanlar ölüyor, yerinden yurdundan ediliyor, büyük acılar ve travmalar yaşanıyor” dedi.
 
HALK SAĞLIĞINA ETKİSİ
 
Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Özgür Deniz Değer ise, savaşın insan sağlığı üzerine büyük tahribatlar yarattığı konusunda herkesin hemfikir olduğunu dile getirdi. Kuzey ve Suriye’deki savaşın halk sağlığı açısından ciddi zararlar ve ruhsal sorunlar ortaya çıkaracağını ifade eden Değer, bu sorunların sadece çatışma olan bölgede değil, savaşan ülkelerde yaşayan insanlar açısından da travmatik sonuçları olduğunu belirtti. Değer, “Bütün dünyadaki hekimler gibi biz de bu savaşın bitirilmesi konusunda daha öncede görüşlerimizi dile getirdiğimiz gibi şimdi de aynı görüşteyiz. Türk Tabipleri Birliği ve Van-Hakkari Tabipler Odası olarak her zaman savaşların karşısında olmaya devam edeceğiz” dedi.
 
‘SAVAŞ BİTSİN’ 
 
Hekimlerin temel görevinin insanın sağlıklı koşullar içerisinde yaşayabilmesini sağlamak olduğunu belirten Değer, “Biz hekimler, insanların sağlıklı ortamlarda yaşamaları gerektiğini savunmak zorundayız. Bu hekimliğin gereğidir. Hekim olduğumuz için savaşa karşı çıkıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde savaşa karşı çıktığı ve barışı istediği için yargılanan bir hekim görülmemiştir. Ne yazık ki ülkemizde barışı savundukları için yargılanan ve ceza alan Türk Tabipleri Birliği yöneticileri vardır. Bu durum ülkemizin demokrasi tarihinde kara bir leke olarak kalacaktır. Türkiye’nin hem kendi hem de Suriye’deki vatandaşların sağlığını tehdit edecek, büyük yıkımlara uğratacak savaştan vazgeçmesini istiyoruz” dedi.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.