DOLAR 8,1721
EURO 9,6756
ALTIN 501,89
BIST 10,6904
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Sisli

‘Yargı paketleri AİHM’in eleştirilerini gidermek için çıkartılıyor’

05.11.2019
A+
A-

İZMİR – Yargı paketinin AİHM’in eleştirilerini gidermek için yapıldığını belirten Yargıçlar Sendikası Başkan Yardımcısı Nuh Hüseyin Köse, yargının gerçek misyonunu oynayabilmesi için toplumsal muhalefetin güçlü olması gerektiğini ifade etti. 

 
Hükümetin “Yargı Reformu Strateji Belgesi” kapsamında belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda düzenlemeler içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanunu 17 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlandı.  İlk paketin yürürlüğe girmesiyle birlikte şimdi de ikinci “Yargı paketi” tartışmaları devam ediyor. Düzenlemeleri değerlendiren Yargıçlar Sendikası Başkan Yardımcısı Nuh Hüseyin Köse, paketin bir reform niteliğinin olmadığını ve toplumun adalet beklentisini de karşılayamayacağını söyledi. 
 
Köse, birinci paketin, her iki yılda bir yapılan rutin ceza hukuku düzenlemelerden öte gitmediğini belirtti. Rutin düzenlemelerin genellikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından yapılan bir takım eleştirileri karşılamak kaygısıyla yapıldığını söyledi. Köse, “Bundan sonra açıklanacak olan yargı paketleri de muhtemelen benzer düzenlemeler olacak. Daha da önemlisi baroların yapısının değiştirilmesi gündemde belki daha önemlisi bu düzenleme olacak gibi görünüyor” dedi.
 
‘ASIL MESELE YASALARI UYGULAMAK’
 
Birinci pakette yasallaşan ifade özgürlüğü hakkındaki düzenlemede, haber içeriklerinin eleştiri sınırlarını aşmadığı takdirde suç olmayacağına yönelik hükme değinen Köse, bu hükmün zaten daha önceki yasalarda olduğunu, Türkiye Anayasası’nda ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde de mevcut olduğunu ifade etti. “Avrupa’nın 60 yıldır uyguladığı genel insan hakları ilkesini, sanki yeni bulunmuş gibi reform paketine aldı” diyen Köse, önemli olanın yasaları koymak değil onları uygulamak olduğunu vurguladı.
 
‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ HALKA DOKUNDU’
 
İfade özgürlüğü konusunda ciddi sorunlar yaşadığına dikkat çeken Köse, her ne kadar bu yasal düzenlemeler olsa da sürekli davaların açılmaya devam ettiğini söyledi. Köse, Türkiye’de ifade özgürlüğü sorun olmaya devam edeceğine işaret etti. Erkler ayrılığının yeterince olgunlaşmadığı bir sistemde yargının da yürütmenin, gücü elinde tutan insanların bir aracı haline geldiğini vurgulayan Köse, hiçbir gücün iktidarı elden bırakmak isteyemeyeceğini dile getirdi. Türkiye’de yürütmenin yargıdan yetkilerini almak istediğine dikkat çeken Köse, yargı reformu paketinde, yargının bağımsızlığına dair bir düzenlemenin olmadığını ifade ederek, şunları söyledi: “Hakim ve savcıların mesleğe alımlarında yapılacak mülakatlar çok eleştiriliyordu biliyorsunuz, bu eleştirilerin önünü kesmek adına muhtemelen HSK genel sekreterinin de sınavla alınması gibi bir düzenleme yapılmış. Adalet akademisinden bir üyenin olması öngörülmüş ama onlarda da zaten yürütme etkisini çok gördüğümüz için bunlar da yargı bağımsızlığı konusunda bir adım sayılmaz” diye konuştu. 
 
Yargının bağımsızlığını ancak toplumun daha çok ses çıkardığı zaman gerçekleşebileceğini söyleyen Köse, iktidarların da yargı bağımsızlığının oy getirdiğini gördükleri zaman ancak kendi yetkilerinden az da olsa devredebileceğini düşündüğünü belirtti. 
 
‘TOPLUMSAL MUHALEFET ÖNEMLİ’
 
Türkiye’deki toplumsal davaların adil bir şekilde sonuçlanması için bir yargı reformuna ihtiyaç olmadığının altını çizen Köse, mevcut sistem içerisinde bu davalardaki tıkanıkların giderilebileceğine dikkat çekti. “Yeter ki yargıçlar daha da güçlendirilsin, yargı mekanizması daha güçlü ve daha hızlı hale getirilsin” diyen Köse, “Bu da dediğim gibi toplumun desteğiyle ancak yargı yükselebilir. Yargı bir muhalefet partisi değildir ama yargı yürütmenin yetkilerini sınırlandıran ve yürütmenin uygulamalarını hukuka uygun yapmasını sağlayan bir mekanizmadır, bunun için vardır. Bu gerçek işlevine döndüğü anda bir reforma ihtiyaç duymaksızın sorunları çözebilir. Siyasal irade bu anlamda önemli” dedi.
 
MA / Sevda Aydın

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.