DOLAR 6,8536
EURO 7,7273
ALTIN 389,36
BIST 8,5733
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

‘Yeniden yargılama başvuruları’ için hukuki destek uyarısı

28.06.2019
A+
A-

DİYARBAKIR – AİHM’nin “adil yargılanma hakkı ihlal” edilenlerin yeniden yargılanması ve tahliye edilmesi konusunda neler yapılması gerektiği konusunda başvuruculara önerilerde bulunan avukat Muharrem Şahin, başvurucuların mutlaka hukuki destek alması gerektiğini söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kapatılan Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) heyetinde askeri üye bulunması nedeniyle bu mahkemede yargılananlarıyla gözaltında avukat erişimin kısıtlanmasının “adil yargılanma hakkının ihlali” olduğu yönünde verdiği kararlar, yeniden yargılamanın önünü açtı. AİHM ve Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvurular sonrası, tahliyeler başlarken, cezaevlerinde AİHM’in verdiği ihlal kararını koşullarını taşıyan 2 ile 3 bin hükümlü, tahliye beklentisi içerisine girdi. 
 
‘EMSAL KARAR ALGISI YANLIŞTIR’
 
Avukat Muharrem Şahin, yeniden yargılanma talebinde bulunacak hükümlülere uyarıda bulunarak, yeniden yargılanma talebi için hükümlülere nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dikkat çekti. AİHM’in ihlal kararı sonrası mahkemelerin yeniden yargılama taleplerini yerine getirmediğini aktaran Şahin, ancak buna karşı hükümlülerin Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunduğunu, Anayasa Mahkemesi’nin AİHM kararının bir içtihat olduğunu ve bağlayıcı olduğu yönünde kararıyla yeniden yargılamaların başladığını ifade etti. Yeniden yargılanma kararları doğrultusunda bir kısım tahliyelerin başladığını anlatan Şahin, DGM’de yargılananlar ya da uzun süre tutuklu kalanların AİHM’in emsal kararı doğrultusunda yeniden yargılanacağı algısı olduğunu, bu algının yanlış olduğunu söyledi.
 
‘TESPİT ETMELERİ GEREKİR’
 
Yeniden yargılama talebinde bulunanların öncelikle yaşadığı hak ihlali tespit etmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, “Yani o süreçte karşılaştıkları hak ihlali dosyaları incelenerek bunların tespit edilmesi gerekiyor. Tespitler yapıldıktan sonra başvuruların yapılması gerekiyor” dedi.
 
HUKUKİ DESTEK ALINMALI
 
Emsal karar doğrultusunda yeniden yargılama talepleri kabul edilip tahliye edilenlerin sınırlı olduğuna işaret eden Şahin, yeniden yargılama sonrası infazın durdurulmasının yargılamanın bittiği anlamına gelmediğini, yargılamanın süreceğini hatırlattı. Şahin, “Sadece bu emsal kararlar doğrultusunda, yaşanılan hak ihlali tespitlerine yer verilmeden yapılan birtakım başvurular reddedildi” diye belirtti. Dosyaların eski olması nedeniyle arşivlerde olduğunu, bu arşiv dosyaların incelenmesi ve hak ihlalinin tespit edilerek, somut gerekçeler sunulamadığı için mahkemelerin bu başvuruların bir kısmını sürüncemede bıraktığını, bir kısmı ise reddettiğine dikkati çeken Şahin, doğru ve etkili bir başvuru için başvuruculara hukuki destek almalarını önerdi.
 
‘İHLAL KARARI DOSYADAKİ HERKESİ ETKİLER’
 
Şahin, aynı dosyadan yargılananlardan birinin AİHM’e başvurup ihlal kararı verilmesi durumunda aynı dosyadan ceza alanlara da sirayet yoluyla yeniden yargılama kararları veriliyor.  Şahin, “Aynı dosyadan ceza alanlardan bir kişi AİHM’e başvuru yapmış, başvurusu kabul edilmişse onun tahliyesine karar verdikleri zaman dosyadaki diğer şahısların da tahliyelerine karar veriyorlar” diye konuştu. 
 
Yeniden yargılanma ve ceza infazının durdurulması konusunda hem ailelerde hem de hükümlülerde büyük bir beklenti olduğunu vurgulayan Şahin, ilkesel olarak araştırılmış, incelenmiş, gerekçesiyle birlikte bütün başvuruların yapılması gerektiğini ifade etti. 
 
‘BİZE GÖRE EMSAL KARARLAR DİKKATE ALINMALI’
 
AİHM ve Anayasa Mahkemesi’nin kararlarıyla bir içtihat oluştuğunun altını çizen Şahin, şöyle devam etti: “Bize göre hukuki olarak benzer durumda olan dosyalarda, bu kararlara dayanarak başvurular alınmalıdır ve bu doğrultuda karar verilmelidir. Bu kararlar emsal alınarak başvurular yapılmalı. Bu başvuruları mahkemeler mutlaka dikkate alıp bunları tutuksuz yargılanmak kaydıyla yargılanmalarına devam edebilir. Eğer aksi halde yeniden AİHM’e, Anayasa Mahkemesi’ne gidilmesi halinde süreç çok uzun olacaktır. Zaten uzun süren bu süreçle, 20 ile 27 yıl arasında cezaevinde olan bu başvurucuların infaz süreleri tamamlanacaktır. Ama bu suretle de gittiği taktirde yine bir ihlal kararı çıkacaktır.” 
 
‘İHLAL TESPİTİ YAPMADAN BAŞVURU YAPMAYIN’
 
İyi bir hukuki hazırlıkla, adil yargılanma hakkı ihlal edilenlerin başvurularında iyi bir sonuç alınabileceğini dile getiren Şahin, şunları söyledi: “Ama araştırma yapılmadan, hak ihlali tespiti yapılmadan normal başvuruları mahkemeler reddediyorlar, dikkate almıyorlar. Çabuk acele edip ‘bir an önce bu işlemi gerçekleştirelim’ yaklaşımı, daha uzun süreli bir zamana sebebiyet verecektir. O nedenle bunun hukuki olarak yapılması daha doğru olacağını düşünüyoruz.” 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.