DOLAR 6,0455
EURO 6,5490
ALTIN 307,3
BIST 120.792
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

Zeytun: Öcalan’la görüşme demokratik seçeneklerin önünü açar

09.11.2019
A+
A-

DİYARBAKIR – İmralı Adası’nda sürdürülen tecrit sistemini, “keyfi tutum, açık bir hukuksuzluk” olarak değerlendiren İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, Öcalan’la iletişim olanaklarının sağlanmasının demokratik seçeneklerin önünü açacağını dile getirdi. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a 5 Nisan 2015’ten sonra uygulanan ağırlaştırılmış tecrit, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in başlattığı ve binlerce tutuklunun katılımıyla sürdürülen açlık greviyle sonlandırıldı. Avukatlar, 8 yıl aradan sonra bu yıl Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 5 kez, ailesi ise iki kez İmralı Adası’na giderek Öcalan ile görüştü. Son görüşmenin yapıldığı 7 Ağustos’tan bu yana 3 ayı aşkın süredir çeşitli gerekçeler gösterilerek Öcalan, avukatları ve ailesiyle görüştürülmemeye başlandı. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, iktidarın Öcalan’ın yönelik izlediği “görüştürme-görüştürmeme” politikasını, demokrasi, hukuk, insan hakları ve şiddete etkisini değerlendirdi.
 
‘AĞIR HAK İHLALİ’
 
Öcalan’ın aile, avukat, telefon ve diğer iletişim haklarından mahrum edildiğini ifade eden Zeytun, tecrit uygulamasının keyfi bir tutum olduğunu söyledi. Hukuki dayanaklar olmadan ihlalin sürdürüldüğünü belirten Zeytun, “Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, Ceza İnfaz Kanunu’nda mahpusun hangi aralıklarla avukat ve aile ile görüşebileceği, iletişim olanaklarından yararlanabileceği düzenlenmiştir. Sayın Öcalan için de bu hakkın kullanması gerekirken, tekrar ağırlaştırılmış tecrit, kendisi ve diğer üç mahpus üzerinden uygulanıyor. Bu kişiler açısından ağır hak ihlalidir” diye belirtti.
 
‘DAHA FAZLA İHLAL’
 
İmralı Adası’nda görüşmelerin yapıldığı dönemlerde Türkiye’de demokratik kanalların işlevsel hale gediğine işaret eden Zeytun, Öcalan’ın çatışmaların sonlandırılması için yaptığı öneri ve attığı adımların kamuoyu tarafından olumlu karşılandığını, bu öneri ve adımlarla Kürt sorununda şiddet dışı çözümün gündeme geldiğinin altını çizdi. Zeytun, Öcalan’la görüşmelerinin yapılmadığı dönemlerde ise Suriye’deki savaş politikalarından kayyum politikalarına, insan hak ve özgürlüklerine getirilen kısıtlamalar, düşünce ve ifade özgürlüğünün daha çok ihlal edildiğine tanık olunduğunu kaydetti.
 
‘GENEL BİR YASAKLILIK KARARI’
 
Şiddetin devre dışı bırakılarak demokratik kanaların işletilmesi, evrensel hukuki değerlerin korunarak yasaklılık kararının ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Zeytun, 2013 yılında Öcalan ile devlet yetkilileri arasında gerçekleştirilen görüşmeler benzeri sağlanacak bir diyaloğun, bütün sorunlara çözüm olacağını ve toplumun buna hazır olduğunun kaydetti.
 
‘CPT ETKİN BİR POZİSYON ALMIYOR’
 
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS), Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ve Türkiye’nin iç hukuktaki yasal düzenlemelerinin tecridi tamamıyla yasakladığına dikkati çeken Zeytun, “Açlık grevlerinin bitmesine yakın bir süreçte Avrupa İşkencenin Önleme Komitesi’nin (CPT) İmralı’ya yaptığı ziyarete denk gelen bir dönemde Adalet Bakanlığı’nın da avukat ve aile görüş yasağının kaldırıldığına dair bir beyanı söz konusuydu. CPT’nin İmralı’ya ilişkin henüz yayınlanmamış raporunu bekliyoruz. CPT’nin tutumu ve rapor hazırlarken ki süreçlerinde çok da işlevsel olmadığını, kendisinden beklenilen görevi icra etmediğini belirtebiliriz. CPT bu konudaki raporları, görüş ve önerileriyle bu uygulamanın kaldırılmasında etkisi ve rolü olabilecek bir kurum. Ancak bu soruna karşı etkin bir pozisyon almıyor” diye konuştu.
 
‘DEMOKRATİK SEÇENEKLERİN ÖNÜ AÇILACAKTIR’
 
Tecrit konusunda, insan hakları kurumları ve barolar başta olmak üzere herkesin tutumunun açık olması ve herhangi bir çekingenin olmaması gerektiğini ifade eden Zeytun, Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüştürülmesi, iletişim olanağının sağlamasıyla şiddet ve çatışma dışı demokratik seçeneklerin konuşulmasının önünü açacağını söyledi.
 
MA / Aydın Atay    
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.